top of page
Mедиация в екипа.jpg

СЕМЕЙНА медиацияа

Разрешете конфликт при раздяла или развод, или го предотвратете

Какво представлява семейната медиация?

Семейната медиация е среща за разрешаване на проблем при развод или раздяла, когато търсите начин да се договорите за отглеждането на децата или разпределянето на имуществото, или други въпроси, свързани с раздялата.

 

Препоръчително е да се проведе преди завеждане на съдебно дело, но е възможно и при вече заведено да се договори решение с медиация.

Семейната медиация е разговор, който водите с помощта на независим и безпристрастен специалист в разрешаването на конфликти.

 

Той помага да се разберете за грижите и издръжката на децата, общото ви имущество, и другите важни или задължителни по закон въпроси, които възникват при раздяла или развод.

Разбира се, в случай, че се окаже желано решение да продължите съвместния си живот, медиаторът може да Ви помогне да направите конкретни стъпки и уговорки, с които ще се чувствате по-добре заедно.

КАКВО ВИ ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ЗАПАЗИТЕ СЕМЕЙНАТА МЕДИАЦИЯ

ЛИЧНОТО СИ СПОКОЙСТВИЕ - като договаряте не сами, а с помощта на безпристрастен човек, който гарантира, че всеки ще се изкаже и ще има думата при всяка договорка за бъдещето  - на децата, на финансите и спокойното общуване занапред. 

ПАРИ И ВРЕМЕ, СИГУРНОСТ за детето - повече отколкото в съда
Вие знаете най-добре кое е важно - медиаторът помага да го обсъдите с другия, за да намерите варианти да се случи, включително като приземява нереалистичните виждания. Това ви дава възможност да получите повече отколкото в съда. Детето също получава повече възможности - като контакт с двамата родители,  финансови възможности, и шанс да живее в по-спокойна среда.

 СВОБОДА да продължите живота си. Като спрете да губите време и енергия в „решаване на междуличностни неразбирателства“. И се уговорите как  да общувате по-лесно и  ясно занапред.  При желание, може да помогне и за по-добри отношения.

Какво правим в Семейната медиация за Вас?

ПОДГОТОВКА

Когато се обадите, преценяваме заедно дали семейната медиация е подходяща и дали партньорът Ви би се включил.

След като имаме потвърждение от двамата, и уговорка за среща, обсъждаме и дали всеки е имал консултация с адвокат предварително и дали ще дойде на срещата по медиация с адвокат.

Причината е, че без правен съвет преди медиация би било много трудно да направите сравнение дали уговорките в медиация ще са по-изгодни за Вас в сравнение с това, което бихте получили в съда.

СРЕЩА
 
В срещата всеки разказва гледната си точка за това дали приема раздялата, и как си представя споделянето на грижите за децата и разпределянето на имуществото.


Специалното в срещата е, че всеки може да изрази натрупаните емоции, както и притесненията и целите си - без да бъде игнориран.

 

Медиаторът гарантира, че всеки ще бъде чут и има специален начин да фокусира разговора върху най-важното за всеки.


Помага и за измислянето на повече от обичайните варианти - без да дава решение.

ТОЧКИТЕ ЗА СПОРАЗУМЕНИЕ

Тъй като по закон има задължителни точки в едно споразумение за развод, и препоръчителни – при раздяла без брак, обсъждаме всяка от тях.

 

Това са Родителските права – или кой ще взема решения за детето и ще отговаря за ежедневните грижи, местоживеенето на детето, режимът на виждане – или кой кога ще се грижи за детето, издръжката за детето, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име на жената/или мъжа.

 

Начертаваме и следващи стъпки, които да осигурят траен „мир“ в отношенията. 

С какво е различен разговора в семейната медиация - сравнение с този сами, с адвокати, или при психолог?

  • ФОКУС ВЪРХУ ВАЖНОТО Всеки може да изкаже притесненията си и важните неща - за децата и имуществото.

  • ОСВОБОЖДАВАНЕ НА НАПРЕЖЕНИЕТО В медиацията говорим, за да намерим прагматично решение, но даваме възможност да се изразят и емоциите. Ако не се изразят, те са като горещият въздух в тенджерата под налягане, който може да изригне във всеки момент и пречи да се спазва дори уговорено споразумение.  Понеже изразяването може да е дълъг процес, в медиацията се фокусираме върху най-желаното  – материално, и като отношение от другия – напр. съгласуване, споделяне на важна информация за детето, възможността за разговори с детето, когато не е при него, говорене с уважение пред детето, и други съображения, които са важни за всеки родител.

  • ПРАГМАТИЧЕН РАЗГОВОР, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОВЕЧЕ, отколкото в съда. Говорим за режима на виждане, за издръжката, за имуществото, като обсъждаме и какво може да се очаква в съда - като издръжка, съответно време с детето, и относно имотите.

  • ОБЩУВАНЕ И УГОВОРКИ ЗАНАПРЕД. Най-важното обаче, е че помагаме да се смекчи общуването и да се правят лесно уговорки занапред. За да не сте зависими от специалисти и посредници, за да говорите нормално с другия

  • СЛЕД СРЕЩАТА. Обикновено се уговаря срок за консултиране на споразумението с адвокати или други експерти, ако е нужно /напр. при нужда от оценка на имот/, и след това се чуваме ако е необходимо да се договори финалния вариант,, или се преминава към подписване.

За да си представите...

Двама партньори настояват  всеки да получи родителските права, бащата иска време с детето 50/50, майката 1800 лв. издръжка. Като са много обидени - жената, защото е била "изгонена от семейното жилище", мъжът, защото му е омръзнало да "издържа" жената.

Кое всъщност е ВАЖНОТО ЗА БАЩАТА?

В медиация става ясно, че бащата държи най-силно да има влияние върху детето. Уговорихме да има време с него половината от всички ваканции, вместо да се дели седмица на седмица. Разбраха се за времето от четвъртък сутрин до понеделник сутрин детето да е с бащата 2 от 4 седмици, както и по 1 вечер в седмицата.

Кое всъщност е ВАЖНОТО за МАЙКАТА?

Оказа се, че майката не иска заявената издръжка като чиста издръжка, а за да плаща наем, за жилището, в което ще живее с детето, тъй като бащата държи на семейното. Така се разбраха бащата да покрива половината наем в размер от 500 лв., да плаща 600 лв. издръжка, и да си поделят извънкласните разходи - до още 400 лв. месечно.

ПЪТЯТ ДО РЕШЕНИЕТО

Това разбира се беше договорка на няколко етапа, след консултиране с психолог, след преходен период от 3 месеца, и възвръщане на базовата способност на двамата да разговарят помежду си.

Медиация, адвокат, психолог - кое кога?

АДВОКАТЪТ

Адвокатът Ви дава съвет и Ви помага да прецените реалистично какво Ви е изгодно да договорите.

Той Ви насочва какви са законовите Ви права, на какви варианти можете да разчитате, ако се стигне до съд, и какви параметри на споразумението са достатъчно добри за Вашите цели.

Той е Вашият помощник в преговорите, който договаря заедно с Вас в медиация.

Помага и за изготвянето на споразумението във вид,готов за внасяне в съда.

МЕДИАТОРЪТ

Медиаторът не дава никакви съвети - нито правни, нито психологически. Той няма право на това по закон.

Той работи с Вас за решаването на конкретни въпроси по раздялата - материални, за детето, и за общуването.

Може да помогне и за намаляване на на напрежението и подобряване на общуването. Той прави това като улеснява разговора и Ви помага да се уговорите за конкретни подходи за по-лесно общуване.

Той осигурява напълно независима и безпристрастна подкрепа, за да  договорите споразумение, изгодно за Вас.

Медиаторът не определя решението, с което ще излезете. Определяте го Вие.

Той ви осигурява сигурен разговор, в който да се отстоявате, "превежда", за да бъдете разбрани, и намира общите точки на съгласие.

ПСИХОЛОГЪТ

​​Психологът Ви помага да преодолеете личните трудности, които всеки преживява във връзка с раздялата, както и конкретни проблеми на децата.

Може да помогне се освободите от натоварването от общото Ви минало.

В случай, че отидете заедно двамата, той може да помогне и да подобрите общуването си във връзка с отглеждането и вземането на решения за тях. Както и да Ви консултира как  да помогнете на децата си да преодолеят проблемите от  раздялата Ви за тях.

Кoга ДА и кога НЕ на семейната медиация? 

Семейната медиация е ПОДХОДЯЩА за вас, ако:

  • децата са на първо място за Вас и искате да им осигурите възможност да получават грижа и подкрепа от двамата си родители, добри материални условия, образование и възможности за развитие, както и сигурна и приятна семейна среда, в която хората не се карат непрекъснато, а разговарят и се подкрепят,

  • искате да преминете през раздялата бързо и безболезнено, доколкото е възможно, като уредите въпросите сега, а не в няколко години съдебни процеси, и да продължите свободно с живота си,

  • искате да решите сами бъдещето си и това на децата си, а не да оставите в ръцете на друг,

  И сте готови да:

  • разговаряте открито с партньора си,

  • вземате решения и да спазвате поети ангажименти, независимо от влиянието на трети лица,

  • участвате с желание да постигнете споразумение.

МЕДИАТОРЪТ ще се погрижи да бъдете чути и мнението ви да е фактор в споразумението.

НЕ смятаме за подходящо провеждането на семейна медиация в следните случаи:

  • домашно насилие, в което се чувствате неравнопоставени и неспособни да отстоявате интересите си,

  • физически или психически заплахи, дори да няма дело за домашно насилие, достатъчно е да не се чувствате свободни да вземате решение,

  • силна неравнопоставеност – финансова, психологическа или друга,

  • другата страна не взема самостоятелно решения, заради зависимост, психологически проблем, или поради натиск или външно влияние,

  • има история на многократно неспазване на предишни уговорки,

  • при прикриване на действителните проблеми и невъзможност за обсъждане на ре­алните,

  • при случаи на родителско отчуждение,

  • при скорошна изневяра, когато напрежението е все още твърде голямо,

  • при желание за отмъщение, наказване, публично оповестяване на действия на другата страна или налагане на съдебна санкция.

Какво още, за да има максимални резултати от семейната медиация?
Може да изтеглите СТРАТЕГИЯТА ЗА УСПЕШНА МЕДИАЦИЯ ТУК

Започнете сега

За да попитате повече или да заявите случай, можете да се свържете с нас на 0885 792525office@sporazumenia.com или попълнете формата.

bottom of page