С какво да стартира задължителната медиация? - новото от срещата във ВСС на 12 юли 2019г.
- Севдалина Александрова
- Dec 7, 2019
- 4 min read
Updated: Apr 17

Какво се случи и по кои спорове се обсъжда евентуална задължителна първа среща?
На 12 юли във Висш съдебен съвет се проведе среща, посветена на най-новата вълна в Европа - задължителната медиация. Срещата с тема „Медиацията като възможност за повишаване на ефективността на правосъдието“ беше организирана по инициатива на съдия Даниела Марчева, за да събере мненията за възможността за задължителна медиация от един от най-опитните професионалисти в темата медиация. На срещата участваха със становища председатели на съдилища, в които се практикува насочване към медиация чрез програмите им за медиация. Такива работят вече в 7 български съдебни района - София, Варна, Бургас, Перник, Шумен, Плевен, Пазарджик, като предстои откриването в още 5. На срещата участваха с професионално мнение и Председателят на Асоциацията на българските застрахователи. Председателят на Камарата на строителите, Директорът на Националния институт на правосъдието, Началникът на кабинета на Заместник-министър-председателя, отговарящ за съдебната реформа, представители на Висш Адвокатски съвет, практикуващи съдии с опит в препращането към медиация, медиатори и адвокати с опит в медиацията.
Целта беше обсъждането на конкретни възможности за законодателни промени, които да намалят тежестта на разходите и времето, които се губят от бизнеса и гражданите в съдебни процедури, и от друга страна да се намали натоварването на съда от дела, в които няма правен спор.
Основната тема беше по кои спорове е подходящо и полезно въвеждането на задължителна първа среща по медиация или друг механизъм за алтернативно разрешаване на спорове. В България процентът на спорове, отнасяни пред съда е много висок в сравнение с други държави. В САЩ и Израел например над 95% от споровете завършват със споразумение и не достигат разрешаване от съда – именно защото това спестява много голяма тежест – с оглед на разходите, времето и генерираните загуби от нерешаването на спора.
На първо място се обсъди възможността за алтернативни механизми за разрешаване на застрахователни спорове и спорове в строителството. И в строителството и в застраховането много от споровете се решават въз основа на експертна оценка и няма правен спор. Именно по такива спорове, въз основа на оценката вместо да се съдят, страните биха могли лесно и със спестяване на значителни разходи да се споразумеят.
На второ място се обсъди възможността за прилагането на задължителна медиация при споровете за комунално-битови услуги. Само делата, завеждани от Топлофикация София са близо 20 хиляди годишно. В България вече има натрупан положителен опит със сключването на споразумения - както чрез обществените посредници към Топлофикация, които използват и медиация по тези спорове, така и постигнатите споразумения с медиация по дела за комунално-битови услуги във Варна, водят до резултата да се сведе до минимум тежестта на разходите за страните и в няколко часа да се решават спорове те - като се уточнят неяснотите и недоразуменията в сумите и се уговори удобен вариант за плащания.
Третият акцент беше задължителната медиация при търговски и облигационни спорове, включително такива, в които участват банкови и небанкови финансови институции. Предстои да се обсъди кои точно от тях са подходящи за медиация. Положителни примери в тази насока даде Председателят на от Варненски Окръжен съд, към който вече 3 години действа успешно Център за медиация – материалният интерес по споровете, разрешени с медиация отбелязва огромен ръст и в последните месеци надхвърля 214 000 лв. - ясен знак, че и по големи търговски спорове вече се постигат споразумения чрез медиация.
Евентуалната задължителна първа среща по семейна медиация беше в центъра на вниманието. Дали това ще се случва преди завеждането на съдебно дело и ще бъде задължителна процесуална предпоставка за завеждането му, или ще се прави след заведено съдебно дело по задължително разпореждане на съдията, разглеждащ делото – предстои да бъде уточнено.
Във всички случаи при провеждането на задължителна среща по медиация по тези спорове ще се запази възможността за постановяване на привременни мерки в защита на деца от съда, и в центъра на процедурата ще се държи най-добрия интерес на детето. Освен това задължителност се обсъжда само за първа среща, в която страните да обсъдят спорните въпроси, да освободят натрупаните емоции и да се насочат към отговорностите на родители и осигуряването на най-добрите грижи за детето - с личното и финансово участието на двамата родители. След това страните ще могат свободно да изберат дали да продължат с медиация или да се обърнат към съда.
Внимателно предстои да бъдат обмислени и изключенията от евентуална задължителна първа среща по медиация, каквито са случаите на действително насилие.
Въвеждането на задължителна първа среща по медиация върви с пакет от мерки, осигуряващи сигурност на гражданите, че ще получат качествена и надеждна услуга – чрез контрол, осигуряван от Министерство на правосъдието, чрез форми, които предстои да се уточнят.
Един от главните въпроси в темата на задължителната медиация е ролята на съдията и адвокатите. Те имат ключова роля както при преценката на случаите, когато е подходящо да се проведе медиация, така и за професионалното информиране и подкрепяне на гражданите и търговците в процедурата. В момента наблюденията се, че адвокатите по-скоро не предлагат масово споразумения или медиация, заради рискът клиентът да се разочарова от „мекия“ невойнствен подход на адвоката. От друга страна обаче съдиите споделиха за това, че страните често не знаят за възможността да се договори споразумения с професионален независим помощник, какъвто е медиаторът – и с когото могат да обсъдят съображения и варианти, които никой не рискува да споделя пред другата страна и адвоката й. Така се очерта необходимостта от информиране на страните от адвокатите за възможността за медиация – което е приета практика в много европейски държави. Адвокатите ще могат най-добре да подготвят страните и за полезно участие в първа среща по медиация.
В резултат от сериозната професионална дискусия в тази среща бях очертани следващи стъпки по изготвяне на конкретни законодателни текстове за задължителната медиация, които да бъдат представени и обсъдени в началото на есента, отново под координацията на Висшия съдебен съвет.
Тази статия отразява само личната гледна точка за някои от водещите акценти на проведената среща на Севдалина Александрова, като присъстващ на срещата. В срещата бяха изразени разнообразни мнения, които не са отразени тук, но послужиха за конструктивната дискусия.
Comments