10 Успешни медиации 8: Медиация за заем между приятели
- Севдалина Александрова
- Oct 8, 2019
- 3 min read
Updated: Apr 17

Медиация за заем между приятели - историята
Медиацията не е просто процедура за разрешаване на спорове - тя е много ефективен начин да се чуят двама души, между които са натрупани недоразумения, и по този начин - да се поправят повредени отношения. Същевременно тя е съвсем прагматична - защото дава лесен начин да се съберат пари или дължими вземания. И да се постигнат резултати - възстановени средства и отношения в 2-3 часа.
Звучи трудно, но какво го прави възможно?
Според Вас каква е причината един приятел да даде заем на друг, и вторият да не му го върне?.....
Не знаем. И единственото, което можем да направим, е да попитаме, вместо да предполагаме и да стигаме до предварително обречени заключения. Проблемът е, че в разговора между двамата хората рядко си казват направо истинските мотиви и притеснения. Невръщащият не казва - "извинявай, имам проблеми с жена ми", или "закъсал съм и трябва да намеря нова работа преди да ти върна", а обикновено мълчи и започва да избягва другия. Разбира се, има случаи, в които този, който не връща, просто смята, че другият разполага с достатъчно пари и не му трябват сега. Или пък е недобросъвестен и не смята да връща, но това са по-редките случаи.
Когато в този разговор участва медиатор, всички притеснения и мотиви могат да бъдат спокойно споделени, защото медиаторът въдворява ред и помага и на двете страни да се изслушат. А когато има скрити причини, всеки може да ги сподели само с медиатора, без да се налага да разкрива неудобни обстоятелства пред другия.
Ето каква е историята в медиацията между приятели от случая, който разказваме тук,
Иван взема преди 2 години и половина личен заем от своя приятел Станимир в размер на 20 000 лв. за стартирането на фирмата си. Изплатил е 11 000 лв., но преди 1 година спира да плаща, като твърди, че кризата се отразява зле на дейността на фирмата и няма откъде да взема средства за погасяване.
Станимир не е притискал Иван за парите, но след няколко подсещания в последните месеци, решава, че явно нещата няма да станат по доброволен начин и завежда дело по съвет на адвоката си.
След като Иван не отрича, че дължи парите, но не иска да го изнудват, медиаторът насочва разговора към разкриване на това за какво всъщност се бори всеки от тях - искат ли бъдещи приятелски или бизнес отношения и как точно предпочитат да стане изплащането на парите?
В отделните срещи медиаторът проверява с всеки 3 неща: какво му е най-важно. Освен пари, какво друго би дал или приел. И кога във времето.
Така става ясно, че всеки се дразни от отношението на другия, но иска да реши този неприятен въпрос.
Как се преодолява натрупаното напрежение в отношенията и какви специални жестове уговарят с помощта на медиатора, можете да видите в казуса тук.
В случаи като този, разбирателство се постига обичайно, ако двамата държат на отношенията, или ако дължащият пари има какво да загуби от обстоятелството, че не плаща. Например, ако има сметки, които да бъдат запорирани, или по друг начин да се пречи на оперативната му дейност. В противен случай, ако дължащият пари няма с какво да бъде мотивиран да плати, или вярва, че може да избегне това - най-добре е спорът да се реши от съда.
За да се ползвате от медиация по Вашия случай на делба, може да отговорите на следните въпроси:- Какво най-много искам да постигна при разрешаването на нашия спор?- Какво смятам, че другият се стреми да постигне (като изключим това да пречи)?- Какво смятам, че не разбирам в съображенията на другия? Какво не разбира той в моите?- С какво искам най-много да ми помогне медиаторът?
Как да си подготвите стратегия за успешно договаряне в медиация можете да намерите тук.
Този казус е част от сборник с медиации, изготвен от Севдалина Александрова под редакцията на Албена Комитова в рамките на проекта „Медиация в подкрепа на бизнеса: Насърчаване на справедливото и целесъобразно разрешаване на спорове чрез съдебни програми за медиация“, финансиран от фондация „Америка за България“, изпълняван от „Център за разрешаване на спорове“, 2016 - 2019 г.Използването или публикуването на част или цялото му съдържание е позволено само за нетърговски образователни цели при задължително позоваване на авторството, проекта, и https://www.mediation.bg/.
ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ТОВА КАК ДА ПРАКТИКУВАТЕ САМИТЕ ВИЕ В ОБУЧЕНИЯ И КАК ДА ПРИЛОЖИТЕ ПРЕДИМСТВАТА НА МЕДИАЦИЯТА ЗА СЕБЕ СИ - в ЦЕНТЪР ЗА МЕДИАЦИЯ С РАЗЛИЧНИТЕ ВИДОВЕ МЕДИАЦИИ И СТРАТЕГИИ ЗА РЕШЕНИЯ.
留言