КОГА МЕДИАЦИЯТА МОЖЕ ДА РЕШИ СПОР ЗА ВАС? Бърз ВЪПРОСНИК
- Севдалина Александрова
- Jan 13, 2023
- 3 min read
Updated: Apr 14

Ако имате спор или сте адвокат, който съдейства за разрешаването му, има няколко лесни стъпки, с които да помогнете да се разреши спора. Преди това е важно да прецените:
КОГА СИ СТРУВА ДА ПРЕДПРИЕМЕТЕ ДЕЙСТВИЯ С МЕДИАЦИЯ:
Ако няма разговор с другата страна, или той не е довел до резултат, но и Вие, и другата страна по спора имате силни причини да търсите решение. Според практиката ни в последните 20 години, особено силни мотиви са:
Когато се търси наистина бързо решение на спора,
Когато има притеснения и несигурност как ще се развият нещата в съда, или просто не искате да се разкрива информация за Вас в съда,
Когато дори да се очаква благоприятно решение в съда, изпълнението на съдебното решение е под въпрос,
Когато е важно отношенията да продължат – например заради общо дете, заради родствени връзки, или заради бъдещи търговски отношения, които са ви изгодни,
Когато търсите начин да възстановите разговорите с другата страна, защото от това могат да произлязат много по-добри решения.
Когато искате да запазите в тайна информация за себе си и спора или да съхраните имиджа си.
Медиацията е особено подходяща, когато се говори по емоционални теми, свързани с лични отношения, преживени емоционални трусове в отношенията, или когато за Вас е важно другият да Ви изслуша и да разбере как Вие виждате нещата и как сте се почувствали, както и Вие да разберете това за него.
След като се обадите в конкретния Център по медиация, ще Ви помогнат да прецените дали случаят е подходящ, както и как да бъде привлечена другата страна да участва в разговор. За да спестите време, ето и кога медиацията не е добра идея.
Кога по-вероятно НЕ е подходящо даден случай да се реши с медиация:
Когато между страните е имало насилие – дори това да не е предмет на спора – напр. имали сме такива случаи по делби, не само по семейни спорове. Единственото изключение е когато двете страни са съгласни да опитат споразумение, насилието или представянето му за такова има връзка с опити за спечелване на предимство при развод, но и двете страни са достатъчно спокойни и могат самостоятелно да вземат решения и да спазват базови уговорки.
Когато се търси отмъщение или другият да бъде наказан, напр. чрез мълчание, чрез отказ от съдействие, чрез публично злепоставяне, или чрез съдебна санкция.
Когато се търси пресичане на неправомерни действия, които другият прави умишлено или не съумява да спре – тогава е необходима намесата на институции и не е подходящо да се търси договаряне в медиация.
Когато е важно случаят да стане се реши от съд – напр. поради нужда от публичност, от тълкуване или попълване на празнота в закона, от експертизи, които да установят точните факти, и т.н.
КАК ДА СЕ ПОДГОТВИТЕ ЗА РАЗГОВОРА
След като имате тази предварителна информация, ето какво можете сами да направите, за да се подготвите за разговора с другата страна:
Преценете какво е най-важно за Вас да постигнете – както материално, така и като отношение – напр. уважение, участие във вземането на важни решения, признание за усилията ви и за ролята ви, възможност за по-добри отношения или печалби занапред.
Преценете какво е най-важно за другата страна – но не само негативните й мотиви – като това да навреди, а какво наистина й е важно да постигне.
И как бихте могли да помогнете на другия да си постигне целите – в някаква степен и в някаква форма, така, че да постигнете максимално и Вашите цели?
Има няколко стъпки, които дават много сериозен резултат, с които работят повечето медиатори. Повече за тях можете да видите в наръчника „3хРезултати с клиентите“, както и в Съвети за Успешна медиация.
За да се консултирате лично дали случаят Ви може да бъде решен с медиация, свържете с Центъра за медиация при Споразумения на office@sporazumenia.com или 0885 79 25 25.
Севдалина Александрова
Comments