Медиацията в Италия - най-новите РЕЗУЛТАТИ от 2017 г.
- Севдалина Александрова
- Jan 14, 2018
- 4 min read

Най-новите резултати от „задължителната“ първа среща за медиация от 2017 г.
Италия е един от примерите за успешно прилагане на медиацията през последните години, тъй като от 2013 г. в нея беше въведен т.нар. задължителен елемент. Този елемент имаше и много критици, затова ще направим някои разяснения по него.
Тази статия се основава на статията Italy’s ‘Required Initial Mediation Session’: Bridging the Gap between Mandatory and Voluntary Mediation, 36 Alternatives 56 (April 2018),от Леондардо Д’Урсо, Изпълнителен Директор на ADR Center, Рим, и Експерт към CEPEJ.
Пълната статия можете да видите тук:
В Италия в момента има 3 начина за започване на медиация:
Чрез доброволно споразумение между страните или клауза за медиация в договор,
Чрез препращане от съдия, който може да разпореди на страните да отидат на медиация. В този случай страните са длъжни в 15-дневен срок да подадат заявление за медиация в център, който предоставя услугата медиация. В този случай медиацията е предварително условие за провеждане на съдебния процес. Веднъж след като започне медиация, съдебният процес също тече както е установено в процесуалния закон – медиацията се провежда между съдебните заседания, като не бави процеса и не се отразява на воденето му.
Чрез доброволно споразумение по време на задължителната първоначална сесия по медиация.
Това е нововъведението на Италия, което представлява следното:
В някои граждански и търговски спорове (по-долу е извадката от закона, която ги посочва изрично), ищецът трябва преди да подаде съдебен иск, да подаде заявление за медиация, да присъства на сесия по медиация и да заплати малка административна такса (От около 60 до 200 евро е таксата за двете страни в зависимост от стойността на спора). В тази първоначална сесия медиаторът обяснява процедурата по медиация и след това страните могат ли да продължат медиацията или да изберат да излязат от започналата сесия по медиация и да продължат със съд.
ЧЛЕН 5 от Италианския Закон за медиацията1.[1] …1-б. Тези, които възнамеряват да заведат иск пред съд по спор, свързан със съсобственост, недвижим имот, делба, наследство, семейни договорености, наем, депозиране за отговорно пазене, търговски наем, лекарска грешка, клевета чрез пресата или по друг публичен начин, застраховки, банкови и финансови договори, са длъжни да участват, преди да заведат иск за започване на съдебен процес, и със съдействието на адвокат, в процедурата по медиация, предвидена в този акт…. Опитът за провеждане на медиация е предпоставка за започване на съдебно производство. Тези разпоредби ще действат за период от четири години от датата на влизането им в сила. Неизпълнението на тази предпоставка трябва да бъде повдигнато от ответника, или от съдията служебно, не по-късно от момента на първото съдебно заседание, като се наказва с глоба … [НОВИ СЛУЧАИ]2… Съдия, дори в апелативните съдилища, може да прецени естеството на спора, етапа на процеса и поведението на страните, и може да разпореди на страните да направят опит за медиация … [ВИСЯЩИ СПОРОВЕ]2-б. Когато медиацията е предпоставка за съдебно производство, тя се счита за изпълнена и когато първоначалната среща с медиатора завърши без споразумение. [ЛЕСНА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ИЗЛИЗАНЕ]
Ефективност
Тези три начина за започване на медиация в Италия довеждат до 200 000 медиации годишно за 2017г. Ето какво обаче е съотношението между случаите на медиация в резултат на всяка от трите пътеки, водещи към медиация за 2017г.:
Изцяло доброволната медиация е довела до 20 000 от тези общо 200 000 медиации. Процентът на постигнати споразумения при нея е 60%. Следва да се има предвид, че всяка година се завеждат над 2 милиона иска по граждански и търговски спорове, по които медиацията е доброволна. Така започнатият брой медиации е всъщност 1% от заведените искове.
Препращанията от съда са довели само до 1 900 медиации. В момента висящи са над 3 000 000 случая, и това прави по-малко от 0,1% случаи.
Над 90% от медиациите – около 180 000 са започнали чрез изискваната по закон първа сесия по медиация. Средният процент на споразуменията в случаите, когато страните са продължили тази първа среща в пълна процедура по медиация, е около 50%. Ежегодно започват съдебни дела по около 140 000 граждански и търговски спорове от видовете, по които е предвидена първа задължителна сесия по медиация. Тази информация потвърждава за пръв път в Европа за Италия, че медиациите по тези видове дела са повече от заведените искове. Наред с това, от 2013 г., има съществен спад в типовете дела, по които е предвидена задължителна първа сесия по медиация. (30% са намалели споровете за делба на съсобствени недвижими имоти, 40% са намалели споровете за наем на апартаменти, и 60% е спадът при спорове относно владение и собственост). Важно е да се отбележи и, че Европейският съд е потвърдил, че италианската разпоредба за задължителната първа сесия по медиация е напълно законосъобразна.
Важни изводи
Статистиката в Италия от 2017 г. показва ясно, че започването на медиация при условията на задължителна първа сесия по медиация е единственият ефективен модел, който може да доведе до толкова голям брой медиации.
Следва да се отбележи, че първата задължителна сесия по медиация работи, ако са изпълнени няколко условия:
Страните по спора да присъстват лично. Ако присъства само адвокат без клиента, шансовете за продължение на медиацията и постигане на споразумение са малки.
Сесията да бъде водена от опитен медиатор,
Сесията да се проведе скоро след подаването на иска и таксата за нея да бъде минимална, за да не се счита за бариера пред достъпа до правосъдие,
Страните, които присъстват на сесията да могат да решат лесно да излязат от сесията, без санкции, или доброволно да продължат процедурата по медиация,
Да има съществени санкции за страна, която не се явява на сесията, които да бъдат отразени в последващото съдебно производство.
Най-важната предпоставка за успешна първоначална сесия по медиация се оказва присъствието на всички страни, които имат власт да вземат решения по спора. В този случай над 50% от страните остават да проведат медиация, по данни на Леонардо Д’Урсо, Директор на ADR Center, Рим.Тъй като този модел на задължителна първа сесия по медиация с лесна възможност за излизане от нея, доказва предимствата си като най-ефективният метод, довело до най-голям брой случаи на медиация, той си струва обмислянето от държавите в ЕС. Този метод може да бъде въведен както в рамките за законови промени, така и в рамките на програми за съдебно препращане. Стъпки в тази насока вече са направени в Гърция и Турция.
В България също се обсъжда въвеждането на задължителна медиация, като начало в семейни спорове, и предстои работни група към Министерство на правосъдието да започне работа по темата.
Commentaires