top of page

Дължат ми пари - може ли да си ги върна с медиация?

Updated: Apr 8




Често се приема, че медиацията би могла да "убеди" един длъжник да върне лесно и бързо парите. Кога обаче това е реалистично? И как да подходите - независимо с или без медиация?

    

Имам много лесен начин да прецените реалистично по какъв начин е най-лесно да си върнете парите, които Ви дължат.

    

Първо – Какви са отношенията с този, който Ви ги дължи?

    

  • Ако е човек, с когото искате да поддържате отношения за в бъдеще, или пък това е по-добре и за двамата, тогава имате много по-голяма свобода да се договорите. Особено, ако и той има интерес да поддържа отношения с Вас. Това важи например за случаите, когато Ви е изгодно да продължите да правите бизнес заедно, или пък работите на едно място, или сте приятели.  

  • Ако е човек, с когото отношенията изобщо не са важни, и Вие или той не бихте положили усилия да продължат, тогава може да се окаже, че по-добър път да си съберете дължимото би бил съдебният.   

    

На второ място – Другият какво би го мотивирало да ги върне?

    

Дали би го притеснило да ходи в съд? Дали държи да не изглежда като некоректен – пред общите Ви познати? Дали не иска да загуби изцяло отношенията с Вас? Дали реално може да се измъкне от плащане – особено, ако няма имущество или пари, от които да бъде събрана сумата, която ви дължи?

    

На трето място – реално той може ли да ги върне и кога?

    

Тук зависи от това каква е ситуацията му в момента, както и дали е предприел действия да я подобри, или само я влошава.

Както и е подходящо да се уговори връщане на стъпки, за да се види дали ще ги спазва – една сума още в идните 3 дни, следваща в идните 10, после – до месец и така.

    

Подходът да си върнете парите

За да се случи всичко това обаче – да се уговорят стъпки за връщането и те да се спазват – е от решаващо значение как ще се подходи.

    

Повечето хора смятат, че трябва да се подходи или твърдо и притискащо, за да знае другият, че няма накъде да се отклони. Или пък обратно – започват отдалеч и с молби.

    

Има трети път, който обикновено се извървява с помощта на медиатора – и това е разговора с уважителна твърдост.

    

Обикновено медиаторът дава именно тази възможност – всеки да каже гледната си точка. Дължащият пари – каква е причината да ги бави. А вие, на когото се дължи – да му покажете колко това ви затруднява, както и как бихте искали да излезете от това положение.

    

Също така – той да бъде привлечен да Ви съдейства – чрез нещата, които лично него го мотивират. Всеки човек си има „слаби места“, или „принципи“, които биха го подтикнали да излезе от образа на длъжник. За някои това е да не се „излага“, за други това е „да не си създава прекомерни проблеми като съд, и допълнителни разноски за дела“. За трети това е да не се занимават повече, и да си намерят някой „по-малко проблемен“ кредитор, който да му даде пари.

    

Как да проведете този разговор самостоятелно или с медиация, можете да видите в Казусите от подобен тип, решени с медиация ТУК.


Практикувайте още сега

Включете практически техники за разрешаване на конфликти с медиация и преговори още сега - изберете най-точното обучение за себе си.    

Comentários


logo.png

Център за медиация, София

ул. Юнак 24, ет. 5

Footer-FB-Page-CTA copy.png

Влез в нашата група

Присъедини се към нашата отворена Facebook група, за да останеш с нас и получаваш достъп първи до ново или безплатно съдържание.

Публична Фейсбук група на Споразумения 

IMI logo 1.png

Всички права запазени. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта Sporazumenia.com без разрешение е забранено. Свободно използване на материали от сайта е позволено за нетърговски образователни цели при задължително позоваване на Sporazumenia.com.
 

Семейната медиация разрешава спорове във връзка с раздяла и развод, и помага за подобряване на взаимоотношенията. Медиацията по правило не работи за събирането на двойката, но понякога това е резултатът от подобреното общуване. Търговската медиация помага да се уговорят по-лесно и бързо дължими плащания. Медиацията между съдружници улеснява значително разпределянето на активите при раздяла. Медиацията при подялба на имоти спестява много време и загуби от стойността на имота. Медиацията се прилага често при различни граждански договори, за да се уговори бързо решение. Медиацията в екипа намалява напрежението в него и помага да се запазят добрите специалисти. Медиацията се използва все повече и в компании, организации и институции чрез вътрешен медиатор, който помага за споровете между служители. Такъв медиатор има включително към ООН. Все по-често се търси медиация и по спорове между граждани и компании от две различни държави – трансгранична медиация.

bottom of page