top of page

Отговори по случаи: Каква е силата на споразумението при развод

Updated: Apr 8




Постигнатото в медиация извънсъдебно споразумение, което урежда въпросите във връзка с развода е споразумение, което по закон е задължително да бъде внесено за одобрение пред съда, за да породи действие.

    

Това е така, защото развод може да бъде постановен единствено от съда. Това става по два начина – с иск, най-често предявен от единия съпруг, или по взаимно съгласие със споразумение. Именно споразумението, постигнато в медиация, може де се внесе в съда за одобрение, както ако все още не е заведено дело за развод, така и ако в хода на делото двамата съпрузи са постигнали споразумение по необходимите за развода въпроси.

    

За да бъде одобрено от съда споразумението, то трябва да съдържа договорености между двамата съпрузи по всички въпроси, които предвижда Семейния кодекс, и тези договорености трябва да отговарят на интересите на децата. Съдържанието на споразумението е уредено в чл.51 от семейния кодекс:

    

Чл. 51. „(1) При развод по взаимно съгласие съпрузите представят споразумение относно местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, както и относно ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име. Те могат да се споразумеят и по други последици на развода.(2) Споразумението по ал. 1 се утвърждава от съда, след като провери дали са защитени интересите на децата. Съдът може да поиска становище от дирекция "Социално подпомагане".

    

В медиация обикновено се договаря споразумение за развод, което съдържа всички въпроси, изисквани от закона. В случай, че не може да се постигне съгласие по някои от тях, например по режима на виждане с децата, или по издръжката, съдът ще се произнесе по тях.

    

В случай, че споразумението е непълно или интересите на децата не са добре защитени, съдът дава срок за отстраняване на недостатъците. Когато недостатъците не бъдат отстранени в срока, съдът отхвърля искането за развод. (чл.51, ал.3 от Семейния кодекс).

    

Ако споразумението отговаря на всички изисквания, съдът ще го одобри във вида, в който сте го внесли, и така одобреното споразумение ще има сила на съдебно решение, дори нещо повече – освен, че има изпълнителна сила, то не подлежи на обжалване.

    

Част от въпросите, уредени в него обаче, могат да бъдат предоговаряни, или внасяни в съда отново с искане той да се произнесе по тях, в случай, че възникне изменение на обстоятелствата. Такива са въпросите за изменение на местоживеенето, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата.

Recent Posts

See All

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
logo.png

Център за медиация, София

ул. Юнак 24, ет. 5

Footer-FB-Page-CTA copy.png

Влез в нашата група

Присъедини се към нашата отворена Facebook група, за да останеш с нас и получаваш достъп първи до ново или безплатно съдържание.

Публична Фейсбук група на Споразумения 

IMI logo 1.png

Всички права запазени. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта Sporazumenia.com без разрешение е забранено. Свободно използване на материали от сайта е позволено за нетърговски образователни цели при задължително позоваване на Sporazumenia.com.
 

Семейната медиация разрешава спорове във връзка с раздяла и развод, и помага за подобряване на взаимоотношенията. Медиацията по правило не работи за събирането на двойката, но понякога това е резултатът от подобреното общуване. Търговската медиация помага да се уговорят по-лесно и бързо дължими плащания. Медиацията между съдружници улеснява значително разпределянето на активите при раздяла. Медиацията при подялба на имоти спестява много време и загуби от стойността на имота. Медиацията се прилага често при различни граждански договори, за да се уговори бързо решение. Медиацията в екипа намалява напрежението в него и помага да се запазят добрите специалисти. Медиацията се използва все повече и в компании, организации и институции чрез вътрешен медиатор, който помага за споровете между служители. Такъв медиатор има включително към ООН. Все по-често се търси медиация и по спорове между граждани и компании от две различни държави – трансгранична медиация.

bottom of page